Nyhedsbrev fra Roskilde Golf Klub - juli 08

Halvdelen af året er gået, og som altid er det gået alt for stærkt. Men i modsætning til sidste år. har vejret været perfekt til golf, og det har resulteret i masser af aktivitet på banen.

Det er herligt, at opleve Roskildes største idrætsklub med det unikke klubliv på alle plan. Lige fra vores dygtige juniorer, der for første gang nogensinde har alle sine tre hold videre i holdturneringen. Til vores elitedamer, der fører 1. division inden de sidste to kampe, og også alle vores søndagsmatcher, der nærmest gang på gang sætter deltagerrekord.

2008 er endnu et fantastisk år for Roskilde Golf Klub. Og tænk - vi har stadig halvdelen tilbage.  

Midtvejsstatus på banen


Det har været et travlt, men også noget specielt 1. halvår 2008 vi har oplevet i greenkeeperstaben, siger Heinz, da vi tager en kort snak med ham her ved halvårsskiftet.

- Først den meget våde vinter og nu to måneder helt uden regn. Det er ganske usædvanligt. Og der har slet ikke været en lejlighed til at se, om vores store drænarbejde får en virkning. Det ser vi frem til. Det var også en stor omgang at renovere søen på hul 11. Vi syntes selv, at resultatet er blevet flot. Nu skal vi bare have gang i det nysåede græs.

- I efterårshalvåret bliver det forhåbentlig lidt mere roligt og normalt. Vi vil forberede en forbedret vinterbane med mindst 14 huller, helst flere alt efter hvordan drænene begynder at virke. Dette sker bl.a. ved at lægge permanente kunstmåtter ned ud for næsten alle herreteesteder (som på hul 1). Der er en del arbejde forbundet hermed, for det skal jo helst se pænt ud. Desuden vil vi rense søerne regelmæssigt for bundvegetation.  Herudover bliver det den normale daglige vedligeholdelse af banen.

 

Golfbox hjælper med banelukninger


Hvis man de sidste uger har været inde på golfbox.dk  for at bestille tid på en anden bane, har man set tider fra Roskilde Golf Klub som det første. Det er ikke fordi vi er gået over til tidsbestilling, men modulet på golfbox er bare endnu er redskab til at forbedre servicen over for medlemmer og gæster.

Rigtig mange benytter golfbox, og nu altså også os til at informere om hvad der sker på banen. Det er sekretariatet, der styrer informationerne, og det de sammen man finder på vores egen hjemmeside. Dvs. at alle faste banelukninger til fx kaninaftener, tirsdagdamer og onsdagsherrer er stadig med ligesom de ikke faste som Company Days o.a.

Ved at køre sin mus henover en reserveret tid, kan man se hvorfor banen er lukket i det tidrum.

Næste match

Næste match er Skins Game søndag den 3. august.

Husk tilmelding inden onsdag d. 30. juli. 

Afmeld nyhedsbrev | Roskilde Golf Klub